Akıllı telefon kullanma oranının her geçen gün artması ile birlikte, hem yetişkinler hem de çocuklar için mobil oyun oynama oranı bir hayli yükseldi. Bu sektör oyun üreticilerine ciddi paralar kazandırdığı gibi, aileleri de asosyalize ederek telefonlara kilitledi. Her geçen gün artan oyun oranı, eski oyunlara güncellemeler getirdi.  

2018 yılında hem ios, hem de android için üretilen oyun sayısı 2,5 milyonu geçerek, sezon sonunda 2,7 milyon olarak tamamlandı. Her birinin ciddi indirilmeleri olan oyunlar arasında, bazıları daha popüler sayıldı. Oyun sayısının artması, rekabet yaratarak oyun üreticilerini ayağa kaldırdı.  

2018 yılında hem ücretli, hem de ücretsiz oyunlar için yapılan bir araştırma, oyunlar için harcanan bedellerin, mağaza içi harcamaların yüzde 74’lük bir kısmını oluşturduğunu gösterdi. Mağazada bulunan diğer ürünlerin -kitapların, uygulamaların vs- arasında, en çok harcama yapılan sektör yine oyun sektörü oldu. Yaklaşık 4 te 3’lük bir harcamayı oyunlar oluşturdu. Bunun haricinde yapılan araştırmalar, bu maliyetin yüzde 95’lik bir kısmının uygulama için harcamalardan oluştuğunu gösterdi. Yani ücretli oyunları satın almak için harcanan bedel yüzde 5’lik bir kısmı oluştururken, ücretsiz oyunlar içerisinde harcanan bedel yüzde 95’lik bir kısmı oluşturdu.  

İos ve android sürümleri arasında yapılan kıyaslamada, en çok indirilme oranına android sahip olurken, en çok kazanma oranına ios sahip oldu. Yani oyunlar için harcanan paraların büyük bir kısmı, ios kullanıcıları tarafından harcandı. Uygulama içi satın alma bedelinin ios sürümü için daha fazla olduğu belirlendi. Yapılan tüm harcamalar arasında bir değerlendirme raporu sunulduğunda, ios için harcanan bedelin yüzde 64’lük bir kısmı oluşturduğu ve android için harcanan bedelin de yüzde 46’lık bir kısımda yer aldığı belirtildi.  

2018 yılında üretilen 2,7 milyon oyunun yaklaşık 1,6 milyon kadarı android sürümü için üretildi. İos sürümü için üretilen oyun sayısı ile 1,1 olarak belirlendi. Ortak oyunlarında işin içinde olduğu net bir şekilde belirlenirken, ortak oyun sayısı açıklanmadı. Fakat yine de yaklaşık 0,2 milyon oyunun ortak olduğu ve üretilen yeni oyun sayısının 2,5 milyon olarak belirlendiği yapılan konuşmalar arasında yer aldı.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz