Akıllı Saat Nedir?

Bu Yazıda Karşılaşacağınız Konular

Günümüz teknolojisi bazı hesapsız konularda ciddi gelişmeler göstererek, kişilerin dünyasını genişletmiştir. Son dönemlerde ellerden düşmez hale gelen akıllı telefonlar, yerini yavaş yavaş akıllı saatlere bırakmaya başlamıştır. Çoğu kişi kendinin ve çocuğunun telefon başında saatler geçirmesinden şikayetçidir. Oysa şimdi akıllı saatler, telefonların yaptığı işi yaparak kişilerin akıllı telefon sevdasından kurtularak gerçek dünyayı görebilmelerini sağlamıştır.

Akıllı saat, en özet şekli ile bilgisayar sisteminin entegre edildiği kol saati olarak adlandırılabilir. Türünün son örneğidir ve şimdiye kadar üretilmiş son teknoloji ürün olarak adlandırılmaktadır. Akıllı saatler içerisine sim kartı takılarak (bazılarının çift sim kartı bile var) arama, mesajlaşma gibi basit telefon işlerinin halledilebileceği bir üründür. Bazı gelişmiş olanları kişilerin konumunu da bildirebilmektedir. Bunun gibi çeşitli özellikleri bulunan akıllı saatler, özellikle telefon yaşı olmayan çocukların kollarında görülmeye başlamıştır. Ebeveynlerin dışarıdaki hayata güveninin olmaması dolayısıyla düşen telefon sahibi olma yaşı, akıllı saatler ile normal seyrine dönebilecektir.

Akıllı Saatlerin Özellikleri Nelerdir?

Akıllı saatlerin özellikleri, akıllı saatin modeline göre değişmektedir. Nasıl ki daha pahalı bir telefonun, daha çok özelliği bulunuyorsa, akıllı saatlerin özellikleri de markasına ve fiyatına göre değişmektedir.

Akıllı saatlerin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:
Akıllı saatlerin ortak noktası ve en büyük özelliği, telefon gibi görüşme sağlanabilmesidir. Kişiler saat üzerinden görüşmeler yapabilir, hatta bazı akıllı saatler 3G teknolojisini destekleyerek görüntülü görüşme imkanı sunabilmektedir.
Akıllı saatler mesajlaşma teknolojisine sahiptir. Kişiler tıpkı telefonda olduğu gibi, istediği mesajı görme ve istediğini de görmeme hakkına sahip hale gelir. Kullanıcı panelinden çok kolay bir şekilde mesajlar yönetilebilir.
Akıllı saatler üzerinden yapılan görüşmeler ahizesiz görüşmelerdir. Yani kişi bir yandan işini yaparken, bir yandan görüşme sağlayabilir. Tıpkı telefonun hoparlörü ile konuşuyormuş gibi görüşme sağlanacaktır.
Akıllı saatlerin büyük bir kısmının kamera özelliği bulunmaktadır. Bu şekilde kişiler anılarını kaydederek, saklayabilme imkanına sahip olacaktır.
Akıllı saatler ses kaydetme özelliğine sahiptir, bu şekilde öğrenciler yine istedikleri zaman öğretmenlerinin sesini kaydederek evde dinleme imkanına sahip olacaklardır.
Akıllı saat tıpkı telefonda olduğu gibi müzik dinleme imkanı sunar. Kişiler istedikleri zaman, istedikleri şekilde saatin hafızasında bulunan müzikleri dinleyebileceklerdir.
Akıllı saatlerde adım ölçer özelliği bulunmaktadır. Kişiler gün içerisinde attıkları adım sayısını ve yaptıkları spor durumunu kontrol edebilecek ve ölçüm sağlayabileceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz