Apple çok konuşulan ios 13 ile ilgili yaptığı yeniliklerin ardından, yenilikçi yapay zeka sistemi Overton hakkında da konuşarak insanlara bilgi verdi. Overton hakkında yaptığı açıklamalarda, daha önce bu makinanın duyguları ve konuşmaları rahatlıkla anlayabileceğinden ve mimiklerden duygu değişimlerini fark edeceğinden bahsedilmişti. Ne zaman piyasaya sürüleceği konuşulan ve insanlarda merak uyandıran bu makina hakkında yeni açıklamalar yapıldı.

Esasında Overton’dan beklentiler bir hayli yüksekti. Aslında bilinen bir makinaydı fakat yapılan açıklamalar durumun destekleyicisi haline geldi. Makinanın ince sesleri dahi anlayarak ayrım yapabileceği de yapılan açıklamalar arasında. Bunun dışında sesleri ayırt ederek, hangi sesin kime ait olduğunu da bilebilecek olan bu makina, adeta normal bir beyin formatında çalışmalar yapacak.

2017 yılından bu yana geliştirilen bu sistem hakkında henüz bir video kaydı ve benzeri bir bilgi bulunmuyor. Fakat yapılan açıklamalarda, bu sistemin insan beyni ile aynı formata getirileceği konuşuluyor. Henüz kesinleşmiş bilgiler bulunmasa da, daha birçok özelliğin bu makinada bulunacağı ve insanların arasına karıştığında, normal bir insan sanılıp fark edilmeyeceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Overton’un türünün ilk örneği olduğunu söylenen ve uzun yıllar boyunca benzerine rastlanmasının güç olduğunu açıklayan Apple, bu konuyla ilgili en doğru bilgileri vermesi üzere Siri ile ilgili bağlantıları güçlendiriyor. Siri artık bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldığında, bu bilgiden haberdar olacak gibi görünüyor. Ayrıca bununla ilgili bir haber yok demek yerine, gerekli açıklamaları yapan bir konuşmacı olacak ve internetten bununla ilgili bulgular çıkararak insanların durumdan haberdar olmalarını sağlayacak.

2017 yılında yalnızca bir haber niteliği taşıyan ve hayata geçirilmesi çok zor gibi görünen yapay zeka ile ilgili, ilk gerçek kanıtların yavaş yavaş oluşmaya başladığı bilgisini paylaşan Apple, makinanın tamamlanmasının çok uzun sürmeyeceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra, kısa süre içerisinde insanlara daha büyük tanıtımların yapılacağını ve gerekli bilgilerin aktarılacağını da söyleyen Apple, bir süre daha beklemede kalınması bilgisini veriyor. İnsanların şaşkınlıkla beklediği bu çalışmalar, bir hayli heyecanlı ilerliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz