Merhaba değerli okuyucularımız bugün ki konumuz son günlerde oldukça popüler olan Bitcoin Makinesi ve fiyatları hakkında olacak. Bu konuyu en ince ayrıntısına kadar ele aldık ve baştan söylemem gerekirse bu yazıyı hazırlamak tam 7 günümü aldı. İçinde çok değerli bilgilerin bulunduğu yazı dizimize başlayalım.

Bitcoin Makinesi cümlesi aslında Bitcoin üretilmesinde kullanılan ekran kartlarına verilen isim diyebiliriz. Fakat satın alıp evinizde fişe takınca bitcoin üreten bir makine değildir. Öncelikle bunu aklımızdan çıkartalım.

Bitcoin makinesi çalıştırıldığı zaman çözdüğü blok başına bitcoin kazanır. 2020 Yılında bir bitcoin bloğunun çözülmesi tam tamına 900 Bin tl yapmaktadır. Sadece blokları çözerek değil piyasada dolaşan bitcoinlerin farklı yerlere transferleri içinde bu makineler kullanılır ve gönderim ücretlerinden kesilen miktar transfer işlemini yapan makineye verilir.

Toplam bitcoin sayısının 21 milyon adet olacağı düşünülünce madencilik bitecek gibi bir düşünce içine düşebilirsiniz fakat bu doğru değil.

Bitcoin kazım işleminin bittiğini varsaysak bile piyasada dolaşan bitcoin kullanıcılarının transferlerini onaylamak için bu makineler çalışmaya ve kazandırmaya devam edecekler.

Bitcoin madenciliğinde kullanılan makinelerin, ekran kartlarının, işlemcilerin kalitelerine göre farkları vardır ve kazandırdığı miktar makinenin kalitesine göre değişmektedir.

Bilmeniz Gereken Genel Bilgiler;

 1. Bitcoin makinelerin çalıştırılması ile blok çözülmeye başlar ve karşılığından bitcoin ödülü kazanılır.
 2. Kazanılan blok ödülleri bitcoinin o dönemki değerine göre değişiklik gösterir.
 3. Mining için çalıştırılan makineler blok zincirde bekleyen işlemleri de onaylayarak kazanç sağlar.
 4. Kazılan bir blok başına kazanılan bitcoin tutarı 12,5 iken Mayıs 2020 yarılanması ile 6 bitcoine düşmüş ve kazım zorluğu 2 kat artmıştır.
 5. Her 210 bin bitcoin kazıldıktan sonra makinelerin kazandığı ödül yarı yarıya düşerken kazım zorluğu da 2 kat artar.

 

Bitcoin Madenciliği İçin Gerekenler?

 

Bitcoin makinesi ile kazım yapmak için özel ortamlar tahsis edilir ve makineler burada çalıştırılır. Öyle ki makineler çalıştığında oluşan ısıdan etkilenmeyecek, düzenli havalandırması yapılarak ortamın nem dengesi korunacak.

Bunun için özel nem dengeleyiciler, ortamın ısısını kontrol eden özel soğutucular kullanılması gerekmektedir. Bitcoin madenciliği için elektrik masrafı, özel yazılımlar, jeneratör, ısı dengeleyici sistemler, İnternet ve çeşitli nem dengeleyici sistemler gerekmektedir.

Bazı dönemler bitcoinin fiyatının düşmesi ile büyük bitcoin madencisi olan şirketlerin üretim yapmakta bile zorlandığı görülmektedir.

Yukarda yazığım tüm bu masrafların giderilmesi için kazılan bitcoinlerin paraya çevrilmesi gerekmektedir. Eğer kazılan coinleri satmadan biriktiririm diyorsanız masrafları cebinizden karşılamanız gerekmektedir.

Bitcoin kazım zorluğu arttıkça yeni bitcoin makinesi markaları da ortaya çıkmaktadır. GPU veya CPU gibi işlemciler yerine ASIC denilen teknoloji ortaya çıkmış ve kendini kanıtlamıştır. Şuan ASIC cihazlara oldukça talep arttı diyebiliriz. Eğer sizde hızla değişen bu teknolojiye ayak uyduramazsanız kazanç sağlamanız imkansız bir hal alabilir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madencisi olmak için 3 yol vardır;

 1. Yukarda saydığım teknolojik cihazlarla yapılan madencilik.
 2. Cloud yani bulut sistemi ile yapılan madencilik.
 3. Elinizde bulunan herhangi bir bilgisayar ile madencilik yapmak.

Şimdi bu yukarıda ki madencilik türlerini tek tek inceleyelim.

 1. ASIC Cihazlarla ile Madencilik yapmak. (donanımla)

2009 ve 2023 yılları bilgisayarlı madencilerin altın çağını yaşadığı yıllardı diyebiliriz. En önemlisi de elinde ekran kartı olan madencilik yaparak daha az masrafla daha çok bitcoin kazıyordu. Fakat günümüzde bu oran değişmiş olsa da bitcoinin fiyatı oldukça arttı. Artık ne yazık ki herhangi bir işlemci ile bitcoin madenciliği yapılamıyor. Sebebi ise Bitcoin kazım zorluğunun artması.

ASIC cihazlardan biraz bahsedelim. Bunlar oldukça teknoloji işlemciler olup sadece bitcoin kazmak için üretildiler ve madencilik dışında bir yerde kullanılamıyorlar. Bu yüzden şuan ASIC cihaz bulmak oldukça zor ve pahalı.

Bitcoinin kullanım alanı gittikçe artmakta ve her geçen gün yeni kullanıcılar bitcoin satın almakta. Bu da işlemlerdeki yoğunluk hakkında bize biraz bilgi veriyor. Bu yüzden ASIC cihazlarda sürekli geliştiriliyor.

Örnek Olarak: Şu an 1 ASIC bitcoin makinesi işlemcileri ile ayda toplam 0.18 BTC kazabileceğiniz bir sistem kurduğumuzu düşünelim. Bu kurduğumuz sistemin bize maliyeti 1000$ olmaktadır. Buda 12 ay içerisinde kendisini amorti eder.

Bitcoin Makinesi Fiyatları?

AntMiner: Son ürünü olan S9 Antminer 20 bin TL ye satılmaktadır. Bu tür teknolojik ürünlerinin ülkeye girerken gümrüğe takıldığı için ülkemizde ki popüler e-ticaret sitelerinden satın alarak kullanabilirsiniz. 1 yıl çalışan bir Antminer S9 toplam olarak 0.01 btc kazmaktadır. Kazım zorluğu arttıkça kazılan coin miktarı düşecek ve maliyetler artacaktır.

Bu markaya ek olarak Avalon ve Dragonmint cihazları da mining için sık kullanılanlar arasındadır.

 

Cloud Minig – Bulut Mining Nasıl Yapılır?

Binlerce lira harcamak yerine elinizde bulunan 300 tl gibi miktarlarla bitcoin madenciliğine başlayabilirsiniz. Ayrıca madencilik yaparken bilgisayarınızın açık olmasına veya elektrik faturası ödemek zorunda kalmayacaksınız. İşte bu madencilik Türüne Bulut madenciliği diyoruz.

Hazır kurulu olan madencilik sistemlerinde yıllık veya aylık ücretlerle istediğiniz kazım gücünü kiralıyorsunuz ve siz uyurken de sizin için madencilik yapmaya devam ediyor. Online olarak madencilik yapıyorsunuz diyebilirim.

cloud mining
cloud mining

Cloud Madencilik Şirketleri:

 1. Dualmine
 2. Genesis-mining
 3. S4-mining ( Türk Şirketidir, Yoğun talepten dolayı şuan talep kabul etmemektedir.

S4- Mining Türk şirketi olmakla birlikte cok güzel bir hizmet sunuyor ve satın alacağınız kazım gücü ile yıllık ne kadar bitcoin kazabilirsiniz hesaplıyor.

S4 bulut madencilik
S4 bulut madencilik

S4-Mining Sitesine giderek bir bütçenize uygun bir bulut madencilik sisteminin size kazandırabileceği bitcoin miktarını görebilirsiniz.

Bilgisayarla Bitcoin Kazmak – Üretmek

Evet herkesin özellikle de piyasada yeni giren arkadaşların en çok merak ettiği konuya geldik. Evdeki bilgisayar ile bitcoin kazılır mı? Cevap evet kazılır ama yılda sadece maksimum 5 TL kazandırır. Çünkü bitcoin kazım güçlüğünün artması ile GPU ve CPU işlemcilerin devri kapandı ve ASIC cihazların devri başladı bu yüzden evdeki bilgisayar ile bitcoin kazmanız mümkün görünmüyor. Şuan amazon ve aliexpres gibi E-ticaret sitelerinde yeni nesil cihazlar yok satmaktadır. Bunları bile parayla bulmak zorken evdeki bilgisayarla bitcoin kazmak bir hayal diyebiliriz.

bilgisayarda bitcoin üretmek
bilgisayarda bitcoin üretmek

Fakat yine merak eden arkadaşlar için aşağıda evdeki bilgisayar ile bitcoin kazabileceğiniz havuzların linkini bırakıyorum siz yine bir deneyin.

Bitcoin Madenciliği Para Kazandırır mı?

 

Yukarda anlattığım sistemleri satın alarak bu işe girişmek kar getirir mi inanın bilmiyorum. Burada yazdıklarım tamamen araştırmalarım sonucu ortaya çıkmış fikirler. Bunca masrafı yaparak illa bu işe gireceğim diyenler için bir diyeceğim yok.

Tek bildiğim bu işin kaymağını 5 yıl önce yedikleridir. Artık küçük balıklara izin verilmeyen bir madencilik sistemi var. Madencileri en çok zorlayan etken elektrik masrafları. Öyle ki mining şirketleri Gürcistan’da eski bir nükleer tesisi satın alarak tüm üretilen enerjiyi mining için kullancaklarını açıkladılar. Sanırım en büyük sorun çok fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyulması.

Bitcoin Kazmak Yasal Mı?

 

Bitcoin ve kripto para kelimeleri gün geçtikçe daha çok duyulur oluyor ve genellikle adı suç ve dolandırıcılıkla anlıyor. Özellikle bitcoin ve bitcoin makinesi ile kazım yapmak isteyenler için ise tek bir soru var. Bitcoin kazmak yasal mı?

Çeşitli forum ve haber kanallarında yaptığım araştırmalar derecesinde şunu söyleyebilirim Türkiye’de Bitcoin Kazmak Yasal.

Hatta Ceza hukukumuza baktığımıza zaman şu madde bizim için esas alınabilir.

“Türk Ceza Kanun’unun 2. Maddesi gereği en önemli kanuni dayanaktır. Maddeye göre; Kanunda suç olarak tanımlanmamış hiçbir eylemden dolayı kişilere ceza verilemez.”

Zaman içinde ülkemiz kanunlarını kripto para ve bitcoin için ne diyeceği elbette merak edilen bir konu.

Önemli UYARI!

Çoğu yazımda sizler için hayati önem taşıyan uyarılarda bulunuyorum. Bu yazımın sonunda sizlere en derin tecrübelerime dayanarak bir iki uyarıda bulunmak isterim. Acı tecrübeler edinmeden bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Bu yazımızda yazdığımız bitcoin makinesi konusu gibi birçok arama terimi mevcut. Bu kelimelerin çoğu da kolay yoldan bitcoin biriktirme ve madencilik yapabilme üzerine. Yukarda anlattığım maliyetleri göz önüne getirin ve bu piyasada bedava bitcoin veren sitelerin olmadığını ve olmayacağını sakın unutmayın.

Özellikle bir mail adresi ile kaydolup 10 dakika da bir coin veren sitelere çok dikkatli yaklaşın. Bazıları ödeme yapıyor olsa da büyük bir çoğunluğu dolandırıcılık için varlar.

Sistemde biriken coini ilk seferde verir atıyorum 0.000015 BTC çekimi için izin verdiler. Bir sonraki hafta biriken bakiye için sizden bunun iki katı yatırmanızı isteyecek ve daha sonra tüm bakiyeyi çekebilirsiniz diyecekler. İnanın bu tuzağa düşen çok kişi var özellikle kısa yoldan bitcoin biriktirmeye çalışan kişiler.

Sizden ricam bedava kelimesi bu piyasada sizleri aldatmasın. Her zaman mal varlıklarınıza sahip çıkın. Ne olduğu belli olmayan sitelere paranızı kaptırmayın.

En İçten Selamlarımla..

DİĞER YAZILARIM:

Kripto Para Airdrop Kampanyaları 2020

Token Nedir ? Token ve Coin Arasındaki Fark?

En İyi Kripto Para Tüyoları 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz