Merhabalar, Bu yazımızda Chainlink ( link ) coin ile ilgili yapılan gelecek tahminleri, madenciliği, yorum, coinmarketcap ve forum tartışmaları gibi konuları derinlemesine inceledik. Sizlere bu konu hakkında en güncel bilgileri vererek merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışacağız. Özellikle geleceği hakkında sizlere birkaç kaynaktan topladığımız bilgileri paylaşacağız.

Chainlink (LINK) Hakkında Neler Biliyoruz ?

 

Coinimiz 2017 yılında ICO süreci ile kripto piyasasının radarına girdi. Sunduğu avantajlar ile bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başaran link ICO sürecinden sonrada adından çokça söz ettirdi. Link coini bu kadar ünlü yapan 2. Ethereum olur mu düşüncesiydi. Çünkü bu projenin ortaya çıkış amacı aynı ethereum’a benziyordu.

Chain link coinin var olmasında ki amaç gerçek dünya ile blockchain arasında bir köprü vazifesi kurmak. Yani gerçek dünyada olan verileri güvenli bir biçimde Blockchain’e aktarmaya yarıyor. Özellikle dünyada kullandığımız ödeme seçeneklerini de blockchain alt yapısına entegre ediyor. Gerçek dünyada kullanılan verileri alarak bunları da kendi akıllı kontratlarında kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Bu proje ile ortaya çıkmalarının sebebi işte tam olarak yukarda yazdıklarım. Şirketlerin kendi altyapılarını Blockchain alt yapısına entegre etmesi oldukça zor ve karmaşık bir sistem. Chainlink alt yapısı bunu şirketler için daha kolay kılıyor. Ve bu yüzden oldukça fazla tercih ediliyor.

Chain link coin nedir yazımız devam ederken şimdi de coinimizin Resmi İnternet sitesinden bahsedelim: https://chain.link/ 
Bu site üzerinden ekibin planlarını ve yaşanan tüm gelişmeleri anlık olarak takip edebiliyorsunuz White Paper veya yol haritasını okuyarak projede yaşanacak gelişmeleri görebilirsiniz. Yol haritasında önemli gelişmelerin tarihleri ve saatleri kesin olarak verilmektedir. Bazı önemli gelişmeler fiyata doğrudan etki etmektedir.

Ben biraz yol haritasını inceledim ve en önemli gelişme olarak 2 Haziran 2020 de Mainnet olduğunu gördüm.

Sizde bu linkten inceleyebilirsiniz. https://events.chain.link/

Chainlink (LINK) Madenciliği Yapılıyor Mu?

Link coin madenciliği (mining) olmayan bir coin türüdür. Geliştirici ekip tüm coinleri çıkartmış ve bundan sonra artmasının da imkanı yoktur. Toplamda 1.000.000.000 ( 1 Milyar ) adet link coin vardır ama bunların sadece 350.000.000 ( Milyon ) Adedi piyasada dolaşmaktadır. Teknik ekip eğer isterse ve piyasada fazla coin dolaştığını düşünürse coin sayılarını azaltabilme yeteneğine sahiptir. Tıpkı Binance borsasının Coini BNB ye yapılan coin yakma işlemi ile coin sayıları istenildiği kadar azaltıla bilinir. Coin yakma işlemine Coin Burn denir ve bu işlem kripto para sektöründe oldukça az rastlanan bir işlemdir. Coin Burn işlemleri genellikle fiyatlara olumlu etki etmektedir. Coin sayısı azaldıkça fiyatı yükselmektedir.

Chainlik Kaç TL?

Bu yazıyı yazdığımız 2020 Mayıs ayının 21 gecesi 3.9$’dan işlem görüyor. Dolar karşısında Türk Lirasına da çevirince 27 Türk Lirasına denk geliyor. Türk kripto para borsalarının çok azında bulunan link coin bunun tam aksine Türk yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Twitter da oldukça Türk fanı bulunan bu coin kripto sektöründe fenomen olmuş kişilerinde diline dolanmış durumda. Bu ününü ayı piyasasında inatla yükseliş yapmasına bağlıyorum. Tüm coinler düşerken Link tam bir boğa havasındaydı ve yarınlar yokmuş gibi yükselmeye devam ediyordu.

Yani yatırımcısını en kötü günlerde bile üzmediğini gösteren Chainlik coin bence ünlü olmayı hak ediyor.

Chainlink (LİNK) Nereden Alınır?

Chainlink global borsalarının neredeyse tümünden alınabilirken, Türk borsalarının bazılarında satılmaktadır. Bu global borsaların en ünlüleri Binance ve Bittrex diyebiliriz. Bu borsalara Türk Lirası veya kripto para göndererek Chainlink sahibi olabiliyorsunuz. Uzun dönem yatırımı için satın almayı planlıyorsanız yine gelecek tahminleri ile ilgili detaylı bir araştırma yaptık yazının aşağılarına doğru onlara da yer vereceğiz.

Chainlik Satılan Türk Borsaları

Ülkemizde kripto para borsası deyince bir elin parmağını geçmez. Bu yüzden bu coini satan Türk borsası bulmak biraz güç. Fakat Ülkemizde isim yağmış bazı borsalar satışını yapmakta.

 1. BTCTürk
 2. Pribu
 3. Sistem Coin

Gibi Türk kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Bu borsalarda kredi kartı ile alım yapılamıyor. Eğer alım yapacaksanız banka aracılığı ile TL havale/EFT yaparak satın alabilirsiniz.

Yapılan EFT’ler hafta sonları hesaba geçmemektedir bunu da belirtmekte fayda var.

Chainlik Satan Global Borsalar

Sırada Chainlink coin satan global borsalar var. 150 üzeri borsada satışı yapılmaktadır. Satın almak için mail hesabınız ile üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bu borsalara kripto para transferi yaparak satın alabilirsiniz. Türk Lirası kabul eden global borsa bulunmamaktadır. Geçtiğimiz aylarda Binance borsası AKBANK ile anlaşmaya vardı ve TL ile alımları aktif etti. Daha sonra belirsiz bir nedenle AKBANK anlaşmayı Feshetti ve TL ile binance borsasına yapılan işlemleri iptal etti. Bu yüzden globalde ki borsalarda Türk Lirası kullanamıyoruz.

 1. Binance
 2. Bittrex
 3. Coinbase
 4. Cex.io
 5. OkeX
 6. Bibox
 7. Huobi Global
 8. Coinex

Yukarda verdiğim borsalar en ünlü ve hacmi diğerlerine göre daha yüksek olanları. Üyelik oluşturarak Alım satımlara başlayabilirsiniz. Binance borsası 2 BTC ye kadar kimlik onayı yapmadan çekim yapmanıza izin vermektedir. Fakat Bittrex borsası alım satım için kimlik onayı yapmayı şart koşmaktadır.

 

Chainlink (LINK) CoinMarketCap Değerleri

Chainlink coin nedir konulu yazımızda sırada coinmarket değerleri var. Bu coinin detaylı analizi için coinmarketcap sitesini sık sık ziyaret edebilirsiniz. Öyle ki Link coinin piyasa değerini, toplam coin miktarını, fiyatını ve 24 saatlik hacmini canlı olarak takip edebilirsiniz. Bunların yanında hangi borsalarda listelendiğini de takip edebiliyorsunuz.

Chainlink Coinmarketcap
Chainlink Coinmarketcap

Coinmarketcap’in bir güzel yanı da coinin piyasaya çıktığı günden bu yana olan ulaştığı fiyat aralığını ve hacimlerini de inceleyebiliyorsunuz.

 • Şimdi ise yukarıda saydıklarımızı Coinmarketcap’a göre inceleyelim.
 • Piyasaya çıkış tarihi: 21 Eylül 2017
 • Toplam Coin Adedi: 1 Milyar
 • Dolaşımda Olan Coin Adedi: 350 Milyon
 • 24 Saatlik Hacmi: 485 Milyon Dolar
 • Market Değeri: 1 Milyar 350 Milyon Dolar

Kilitli olan 650 Milyon gibi bir coin miktarı. Belki de Coinin en korkutucu yanı bu çünkü kilitli olan coinler de piyasaya sürülürse fiyatı nasıl etkileyecek tam bir muamma.

Chainlink (LINK) Coin Gelecekte ki Fiyat Tahminleri

 

WalletInvestor Sitesine göre Link 2020 yılının sonunda 10 doları görebilir. 2021 Yılı sonlarına doğru da 21 dolara kadar yükselebilir. Bunların sistemsel tahminler olduğunu da belirtiyorlar ve piyasaya girecek yeni yatırımcı ve paranın link coinin fiyatında önemli bir etkisi olacağını düşünüyorlar.

ChainLink coin 2025 Yılı Tahmini

Yine aynı site 2025 yılında bu coinin en düşük fiyatının 16 dolar olacağını belirtiyor.

DigitalCoin Sitesine göre;

2021 Yılında 9 Dolar

2022 Yılında 11 Dolar

2023 Yılında 14 Dolar

2024 Yılında ise 15 Dolar olarak fiyat tahminlerini sunuyor.

2025 Yılında ise tekrar 11 dolara gerileyeceği tahmininde bulunuyor.

Bu siteler alanında dünyanın en popüler siteleri ve genel tahminleri uçuk olmuyor. Tamamen gerçekçi ve sürprizlerden uzak tahminler sunuyorlar. Sizlerde yatırımlarınızı bu sitelere göre yönetmeyin! Kendi araştırmalarınız ile düşünceleriniz ile mal varlıklarınızı yönetiniz.

Chainlink Coin Yorum Siteleri

Satın aldığınız veya alacağınız coinlerin yorumlarını ve grafik analizlerini güncel olarak takip edebileceğiniz bir çok platform var. Bu platformları etkili kullanırsanız coinler ve projeler hakkında daha detaylı fikirlere sahip olabilirsiniz. Özellikle şimdi ismini vereceğim sitelerde çok vakit geçirmeniz kendi faydanıza olacaktır. Çünkü bunlar dünyaca ünlü finans siteleri ve Türkçe dil desteği sunmakta. Böylece Türk yatırımcılar istedikleri coin hakkında dakikalar içinde binlerce grafiğe ve analiste ulaşabiliyor. Merak ettiği soruları yine grafiği çizen kişiye de rahatlıkla sorabiliyor.

Eğer sizin gibi bu coine yatırım yapmış veya yapacak kişiler varsa onlarla da birebir iletişim kurarak fikir alabiliyorsunuz.

İşte bu bahsettiğim sitelerden biri

Tradingview : Bu siteyi üye olmadan yüzeysel olarak kullanabiliyorsunuz. Siteye girdiğinizde yukarıda ki arama yerine coininizin adını yazın ve çıkan grafiklere ve analizlere göz atın. Ayrıca burada bir grafiği kaç kişi beğenmiş, kaç kişi incelemiş ve kimler ne sorular sormuş hepsini görebiliyorsunuz.

Anlık ve uzun dönem grafik takibi yapabileceğiniz harika bir site.

Chainlink Grafik
Chainlink Grafik

Yukarıda gördüğünüz grafiği Tradingview sitesinden aldım. Gördüğünüz gibi analist genel hatları ile kısa dönem görüşlerini belirmiş.

Investing : Bu site de gerçekten çok kullanışlı. Forum özelliği ise ayrı bir güzel. Türkçe dil desteği bulunuyor. Oldukça fazla Türk kullanıcısı var. Bu kullanıcılar çoğu zaman forum bölümünde toplanarak fikir alışverişi yapıyor.

Bu sitede bir portföy yaparak coinlerin alış fiyatını yazıyorsunuz ve zamanla kar zarar oranlarını görebiliyorsunuz. Güncel grafiklerinde yayınlandığı bir site aynı zamanda.

Chainlink coin (LINK)  detaylarını anlattığımız yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Burada anlayamadığınız şeyleri yorumlarda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Umarım sizler için de yararlı bilgiler sunabilmişizdir.

Diğer Yazılarımı okumak için:

Bitcoin Dolandırıcılığı Nedir?

En Büyük 10 Sanal Para Borsası

Waves Coin Yorum ve Gelecek 5 Yıl Tahminleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz