Windows işletim sistemi, dünyada en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi olmasına rağmen birçok hataya sahip bir sistem. Bu problemlerin temeli malesef çekirdek kaynaklı. İnsanların birçok sorun yaşamasına neden olan bu duruma bir çare üretmek isteyen Windows, yeni işletim sistemi olan Windows 11 de, Linux çekirdeği kullanmaya karar verdi.

Bu aralar birbirlerine yaklaşımları çok konuşulan Linux ve Microsoft, atılan bu yeni iddia karşısında sessiz kalmadı. Harika bir işletim temelini oluşturduğunu söyleyen Windows, bugüne kadar hiç akıllarda olmayan bir adım ile bu temeli kullanabilir. Henüz resmi olmayan bir bilgi fakat olabilirliği çok yüksek.

Böyle bir işlemin gerçekleşmesi durumunda, Linux çekirdeği temel alınacak. Bu görüntüde ve yüzeysel bakışta herhangi bir şeyi değiştirmeyecek fakat temelinde çok büyük farklılıklar yaratacak. Windows kullandığı tüm işlemleri Linux sayesinde gerçekleştirmiş olacak ve bu durum, işletim sistemi bazlı hataların giderilmesini sağladığı gibi, insanların da daha kolay bir kullanım ile Windows’u kullanabilmelerine yardımcı olacak.

Windows’un böyle bir karar varmasının ve üzerinde çalışmaya başlamasının asıl sebebi, Linux’un çok daha iyi bir çekirdeğe sahip olmasının yanı sıra, Windows’a ait hataları da düzeltmesi. Ayrıca Windows son zamanlarda kullanıcılardan aldığı yorumları da çok fazla önemsiyor. Son birkaç ayda yayınladığı sorunlu güncellemeler, insanların zor durumda kalmasını sağladı. Ve ayrıca bu güncellemelerdeki hataların yüzeysel olmadığı, çekirdek kaynaklı olduğu da kısa zamanda anlaşıldı. Sistemin saldırılara açık hale gelmesini sağlayan bu sorunlar ve Windows’un Microsoft’u ikinci yazılım olarak görmeye başlaması gibi problemler, Windows’u bu değişikliğe itti. Windows yaptığı bu yenilik ile yazılımını de değiştirmeyi amaçlıyor.

Tüm bunların haricinde, Windows kendine bir kolaylık sağlamak amacıyla da bu değişikliğe gitmek istiyor. NT çekirdeğinin sağlıksız ve sorunlu bir çekirdek olması, Linux’un ise sağlıklı ve sorunsuz olması bu değişikliği getirdiği gibi, güncellemeleri artık NT çekirdeği değil Linux çekirdeği düzenleyeceğinden Windows bu işle de ilgilenmeyecek ve dahası yeni yatırımlar ve geliştirmeler yaparak sistemini daha hareketli hale getirecek.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz