Önerilen manyetik hava tahliye treni, belirli durumlarda hava ile seyahat etmekten daha hızlı yolculuk sağlayabilecek şekilde geliştirilmiş. Çin’de yakın zamanda açıklanmış olan yüksek hızlı trenin şık bir prototipi, yolcuları saatte 600 km hızında taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, dünyanın en hızlı yolcu trenlerinden 240 km/s daha hızlı olacak. 

Uçaktan Daha Hızlı Bir Tren 

Kamu kuruluşu China Railway Rolling Stock Corporation (CRCC) tarafından geliştirilmekte olan yeni tren, rayların üzerinde gitmek için değil, manyetik kaldırma veya maglev olarak bilinen bir teknolojiyi kullanarak rayların üzerinde yüzmek üzere tasarlanmıştır. 

Trenin muazzam hızı göz önüne alındığında, trenle yapılan bir yolculuk, belli koşullar altında hava yoluyla seyahat etmekten daha hızlı olabilir. Yeni treni geliştiren ekibin başkanı Ding Sansan, Çin’deki Qingdao Daily gazetesine verdiği demeçte Pekin’den Şangay’a bir yolculuğun uçakla dört buçuk saat alabileceğini; yeni maglev treni ile ise yaklaşık üç buçuk saatte tamamlanabileceğini söyledi. 

Bazı medya kuruluşları, trenin 2021 yılında hizmete başlayacağını bildirdi, ancak şirket henüz kesin bir tarih vermedi. Ayrıca demiryolu uzmanları trenin yolcu taşımasına hazır olmadan önce yıllarca test edilmesi gerektiğini söylüyor. 

Maglev Trenlerinin Avantajları 

Maglev tren teknolojisi on yıllardır geliştirilmektedir. Bu teknoloji demiryolu araçlarını pistin hemen üstünde havaya kaldırmak ve ileriye doğru itme sağlamak için güçlü elektromıknatıslar kullanır ve geleneksel trenlerin kullandığı metal tekerleklerdeki sürtünmeyi ortadan kaldırır. 

Konvansiyonel trenlerden daha hızlı olmasının yanı sıra, maglev trenlerindeki daha az gürültü ve titreşim, pistlerin yakınında yaşayan veya çalışan insanlar için ve ayrıca trendeki yolcu ve mürettebat için bir nimet oluşturur. Maglev trenleri ayrıca daha az parçaya sahiptir ve bu nedenle daha fazla güvenilirlik vaat etmektedir. 

Yeni Çin treni, dünyanın ilk maglev treni olmayacak. 2002 yılından bu yana, bir maglev gösteri treni, Şangay eteklerinde ve kentin ana uluslararası havalimanı arasındaki 19 kilometrelik mesafe, saatte 430 km hızla giderek yolcuları taşıyor. 

Dünya’daki Diğer Manyetik Kaldırma Trenleri 

Japonya, 2027’de Tokyo ile Nagoya arasında hizmete başlayacak olan, Çin’in yeni treni için öngörülen aynı hızda yaklaşık 600 km hızla yolcu taşıyacak bir maglev treni üzerinde çalışıyor.Washington, DC ve Baltimore arasında 480 km hıza sahip bir maglev treni önerildi, ancak bu treni inşa etmenin yüksek maliyeti 10 milyar ile 12 milyar dolar arasında tahmin edildiği için proje şimdilik askıya alındı.  

Ancak maglev trenleri Amerika Birleşik Devletleri’nde kentsel transit sistemler için, kısa mesafelerde ve belki de yaklaşık 100 km civarında ılımlı hızlarda bir yer bulabilir. Bu teknoloji, maliyet unsuru olmasa, çok daha popüler bir uygulama olurdu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda düzenli şehirlerarası hizmette olan en hızlı yolcu treni, Boston ve Washington, D.C. arasındaki pistlerde en fazla 240 km hıza ulaşan Amtrak’ın Acela Express’idir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz