Facebook yöneticileri son zamanlar da yeni bir bileklik icat etmek için birçok araştırma yapıyor. Bu araştırmalar dahilinde insan sinirleri hakkında araştırmalar yürüten CTRL- Labs firması da Facebook tarafından satın alınmış oldu. Facebook yöneticilerinin icat etmeye çalıştığı bu bileklik tabii ki normal bir bileklik değil. Bu bileklik insan zihnini okuyabilecek ve insan sinirlerini kontrol edebilecek. Daha önce buna benzer çalışmalar yapan Facebook ayrıca sesleri dinleyip kaydettiklerini itiraf etmişti. 

Bu icat edilecek bilekliğin tabii ki tek yeteneği zihin okumak olmayacak. Bu bileklik sayesinde insanlar sessizce konuşacak, yani beyinler arası iletişim kurulabilecek. Arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasında bir tür bağlantı kurulmaya çalışılacak. İnsanlar bu bileklik sayesinde telefon ve bilgisayar gibi cihazları uzaktan kontrol edebilecek. 

Facebook Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamaya göre bu bileklik insanların dijital hayatını daha yakından ve kolay takip edebileceği yönünde. İnsanların omurilikleri bir düğmeye basmak ya da bilgisayar faresine tıklamak için ellerde ki kaslara nöronlar sayesinde sinyaller göndermekte. Bu bileklik gönderilen sinyallerin şifresini çözecek ve cihazın daha rahat bir şekilde anlayabileceği sinyallere dönüştürecek. 

İnsanların gelecek zamanda ki iletişim şekilleri bu bileklik sayesinde resmen çağ atlamış olacak. Bu bileklik ile insanlar konuşmadan beyinler aracılığı ile iletişim kurabilecek. Telepatiye benzeyen bu yöntem sayesinde Dünya tamamen sessiz bir yere dönüşebilir. 

Satın alınan CTRL- Labs şirketi için ise ödenen paranın 1 milyar doları geçmediği söylendi. CTRL- Labs firmasının merkezi üssü ise New York’tur ve bu şirket 2015 yılında 2 adet girişimci tarafından kurulmuştur. Facebook tarafından satın alınan bu şirket Facebook’un Gerçeklik Laboratuvarı adlı çalışma yerine entegre edilecek. 

Bu bileklik gibi birçok projeye imza atan Facebook ayrıca sesleri neden dinleyip kaydettikleri hakkında da açıklama da bulundu. Facebook yöneticileri seslerin dinlenmesinin sebebini diğer projeler olarak gösterdi. Ayrıca sadece dinleyip kaydetmek ile kalmayan Facebook bu sesleri birçok firma ve 3. Parti kuruluşlarına sattıklarını da itiraf etti. Bu itiraflardan sonra ise Facebook’a birçok tepki geldi ve protesto edildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz