Google, Asistan uygulamasını daha hassas bir hale getirmek için yeni güncellemeler ve iyileştirmeler yapmaya başladı. Buna göre Google Asistan, artık dış seslerden fazla etkilenmeyecek. Google Asistan’ın dış seslerden daha az etkilemesi için çalışmalar devam etmektedir.

Google Asistan, buna göre sesli ortamlarda sesinizi çok daha kolay ayırt edebilecek. Yakın zamanlarda Google bir blog yazısında şu açıklamalara yer verdi, ” Bundan böyle Google, Hey Google gibi istemlere karşı çok daha hassas birhale getirilecek. İstenmeyen etkinlikleri önlemek için çok daha fazla kontrol sağlayacağız.

Yapılan yeni iyileştirmenin ne zaman yapılacağına ve yayınlanacağına dair henüz net bir açıklama yapılmadı. Google Asistan’ın yeni iyileştirmesi,sesli ortamlarda sesinizin çok daha kolay ayırt edilmesini sağlayacak. Örneğin bir sesli bir işyerinde çalışıyor olabilir veya sesli bir ortamda bulunabilirsiniz. Bu ortamda diğer dış seslerden etkilenen uygulama artık bunlara karşı daha hassas hale gelecek ve dış ses ile ana sesi ayırt edebilecek.

Google Asistan gibi sesli sistemlerin özellikle görme engelli bireylere karşı çok faydası olduğunu belirtmek gerekir. Google geçtiğimiz günlerde Asistan uygulamasının sesi daha iyi anlamak için tüm sesinizi kaydettiğini açıklamıştı. Bu şekilde sesinizi diğer seslerden ayırarak daha iyi bir hizmet sunabiliyordu. Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre kaydedilen her 500 sesten sadece birinin dil uzmanlar tarafından dinlenip onaylandığı ortaya çıktı.

Ayrıca bundan sonra artık Google Asistan kullanıcıları onların izni olmadan dinleyemeyecek. Seslerin dinlenip kaydedildiğini itiraf eden Google bu konuda bir açıklama daha yaptı. Seslerin çok azının dinlendiğini ve sadece analizler için kullanıldığını söyleyen Google, bu açıklamalar yüzünden birçok tepki toplamış oldu. Gelen bu ağır tepkiler sonrası ise artık kullanıcıların isteği üzerine onların seslerinin dinlenip kaydedileceğini açıkladı.

Eğer kullanıcılar Video ve Ses Aktivitesi seçeneğini devreye sokar ise, Google tarafından dinlenebilecek. Google her ne kadar böyle bir itirafta bulunup dürüst olmaya çalışsa da yapılan şey etik ve masum olmadığı için kullanıcılar tarafından pek de hoş karşılandığı söylenemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz