Facebook ve Apple gibi servislerin yaptığı teknoloji atakları karşısında Google sessizliğini korumuş ve herhangi bir yenilik yapma yoluna gitmemişti. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, bugünlerde insanların dilinden düşmüyor. Çünkü öyle bir atak yaptı ki, artık alıntı yaparak yayın hayatına devam eden ve bir nevi emek hırsızları olarak anılan siteler bir hayli geri planlara itilecek.

Google yaptığı bu değişiklik ile, web siteleri arasında rekabeti ateşleyeceğini açıkladı. Bundan sonra Google’ye ilk olarak yüklenen orijinal içerikler, alıntı içeriklerin önünde duracak. Ve bu sıralamayı arama motorları optimizasyonu, seo gibi faktörler etkilemeyecek. Benzeri bulunmayan özgün yazılar daha üst sıralarda yer alarak, emeklerinin karşılığını alabilme şansı elde edecek.

Google’de yapılan aramalarda, çoğu kullanıcı en üst sıralarda yer alan haber kaynaklarına tıklayarak bilgi edinmeyi tercih ediyorlar. Bu konuyla alakalı olarak, ikinci, üçüncü sayfalarda bilgi arayan ve o sitelere tıklamayı tercih eden kişi sayısı çok az. Bu da siteler arasındaki rekabeti arttırıyor ve herkes ön sıralarda yer almak adına çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Daha önceleri yine Google özgün yazıları öne çıkarsa da, hemen altına alıntı yapmış siteyi sırf seo kurallarına uygun diye koyuyordu. Fakat bundan sonra ilk kriterinin özgünlük olacağını belirten Google, alıntı yapan siteleri daha altlara yerleştirecek. Bu da emek vererek sitesine özgün yazılar hazırlayan veya para vererek hazırlatan kişilerin sitelerinin öne çıkmasını sağlayarak kazançlarının artmasına yardımcı olacak.

Google yaptığı açıklamalara göre, siteye ilk girişi yapılmış haberi ön sıralara koyacak. Örneğin gazetelerin sayfalarında yayınlanan haberlerin arasında, siteye ilk girişi yapılmış haberler ön sıralarda yer alacak. Bu hem emek hırsızlığının önüne geçecek bir durum, hem de gerçekten emek veren kullanıcıların sitelerini ön plana çıkararak ek gelir elde edebilmelerini sağlamak adına atılmış gerçekten kaliteli bir adım. Google yaptığı bu değişiklik ile, daha şimdiden en çok konuşulanlar listesinde yerini almış görünüyor. Bu yaptığı sayesinde, diğer sitelerden çok daha fazla ilgi görmeye devam edecek. Ayrıca kullanıcılarının memnun olmasını ve adalet sağlanması dolayısıyla işlerine daha çok sarılmasını da sağlamış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz