Google ve Amazon gibi insanların son derece güvendiği arama motorları ile ilgili çıkan bu haber, insanları merak içerisinde bırakmış ve neler olduğunu öğrenmeye itmiş durumda.

Tanınan ve ününü dünyaya duyuran teknoloji yatırımcısı John Borthwick, yaptığı açıklamalar ile dünya gündemine damgasını vurmuş durumda. Yaptığı açıklamalarda, Google ve Amazon gibi büyük şirketlerin, piyasaya sürdükleri bazı hoparlörlü kulaklıklar ile insanları dinlediğini ve bunu sanal asistanları aracılığıyla yaparak yakalanmaya yer vermediğini dillendiren Borthwick, insanların özel yaşamını ihlal eden bu durumu kamuoyuna duyurdu. Tanınan teknoloji yatırımcısı, yaptığı açıklamalarda şöyle söylüyor: “Google ve Amazon’un insanları dinlemek için kullandığı akıllı kulaklıkların, (Airpord benzeri ürünler) diğer kulaklıklara nazaran 2 3 kat daha problemli olduğunu söyleyebilirim.” Bu cümlelerinden kastı insanların özel hayatını ihlal ettiğini açıklamak olan Borthwick, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu problemlerden ilki tüketicileri çok yakından ilgilendiren bir konu. Bu akıllı hoparlörlü kulaklıklar, malesef amaçları için kullanılmıyor. Bu cihazların asıl amaçları insanları dinleyip, Google yapımcılarına aktarmak ve onları gözetlemek. Kendim bir teknoloji sevdalısı olarak söylemek isterim ki, bizim belirli haklarımız var. Biz teknolojiyi kullanırken onların bizi dinleme hakları yok.”

Bu skandal açıklamaları ile dünya gündemine oturan Borthwick, Google ve Amazon’dan özür beklediğini ve bu durumu acilen durdurmaları gerektiğini de cümlelerine ekleyerek sözlerini tamamladı.

Akıllı Asistanlar Hesap Verecek!

Yatırımcının yorumları Google Asistanı, Amazon Alexsa’sı ve Apple Siri’sini yakından ilgilendiriyor. Bu teknolojilerin yapımcıları suçlarını çoktan kabul edip, insanları dinlediklerini söylediler. Fakat bunun nedenini insanların sesini daha kolay anlamak ve onların isteklerine yardımcı olmak olarak açıklayan şirketler, Borthwick’in özel hayat ihlali sözlerini reddettiler.

Borthwick ise, “evde, okulda ve işte, kısacası her yerde seslerimizi dinleyen bu cihazların bu durumunun hiç hoş olmadığını söyledi” ve kamuoyuna duyurdu. Tekrar bir açıklama bekleyen kamuoyu, özellikle Apple ve Google’nin cevabını merakla bekliyor. Bu durumla ilgili şikayette bulunanlar da var. Sonucu zamanla göreceğimiz bu işlemin sonuçları, umarız beklediğimiz gibi biter.

2 YORUMLAR

  1. Kişisel bilgilerin yazılı olarak alınıp farklı kişilere reklam amacı ile dağıtıldığını duydukta Sesli olarak kayıt altına alındığını bilmiyordum. bu sefer sınır aşılmış gibi gözüküyor 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz