Huawei ile Google yöneticileri arasında yaşanan ciddi problemler, halkın kulağına gitmiş ve herkes durumun ne olacağını merak etmiş konumdaydı. Huawei oluşan tartışmaları yok etmek ve gidişatla ilgili bilgi vermek amaçlı, genel bir açıklamada bulundu. Yapılan bu açıklamada, Huawei ile Google’nin artık beraber çalışmamasının düşünüldüğü söylendi. Huawei konuyla ilgili olarak çeşitli raporlar tuttu ve alternatifler aramaya başladı.

Huawei Google ile ilişkisini kestiği takdirde, kullanıcıları artık Gmail de kullanmayacaktı. Huawei ilk olarak aydınlatmaya buradan başladı ve yapımcıları ile birlikte, yeni bir mail modeli üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Verdiği bilgiler doğrultusunda, yerine kullanacağı modelin adının Protonmail olduğunu bildirdi.

Huawei yeni modelleri içerisinde kullanacağını duyurduğu bu modeli, eski modellerinin de AppGallery mağazalarında bulunduracağını açıkladı. Fakat şirketin henüz son kararını vermediğini ve durumun değişeceğini de bildiren Huawei, tartışmalarına devam ediyor.

Huawei ile Google arasındaki bu gerilimin ana sebebi, Çin ile ABD’nin olumsuz ilişkileriydi. Çinli telefon Huawei, ABD’nin listelerinden çıkarılmış ve satıştan kaldırılmıştı. Bu problem yöneticiler arasındaki sorunu iyice pekiştirdi. Bu kısıtlamalar Huawei gibi Çinli telefonlar üzerinden Google girişlerini ve mağaza girişlerini kısıtladı. Bu kısıtlama sonrasında, Huawei çeşitli problemler yaratmaya başlamıştı. Kullanıcılarının bu şikayetlerine kulak veren marka, bununla ilgili önlemler almaya başladı. Aldığı önlemlerin başında önce mağazayı değiştirmek ve sonrasında da farklı bir mail kolu eklemek vardı. Bunlar henüz sadece ileriki dönemlerde alevlenecek tartışma üzerinde birer önlem olsalar da, Huawei ani bir karar ile Google ile bağlantısını tamamen de kesebilir.

Protonmail’in CEO’su Andy Yen, bu konu ile alakalı şu açıklamalarda bulundu. Ürettiği uygulama Google Play Store’de de yer alacaktı. Onlar ilişkisini kesse veya Google Çinli şirketi tamamen engellese de, bu uygulamanın mağazadan kalkması mümkün olmayacaktı. Ayrıca Huawei Gmail’e erişim sağlayamasa bile, Google Play Store’ye her zaman erişimi olacaktı. Bu gibi açıklamalarda bulunan Yen, kullanıcıların bu gergin ortama karşı bakış açılarını yumuşattı ve onların içerisine adeta su serpti. Ani bir engellenme durumunda ne yapacaklarını bir bir açıklayarak, onlara yol gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz