Kablosuz bağlantıyı daha etkin, engellere takılmadan ve olabildiğince hızlı bir şekilde kullanıma sunacak olan Wİ–Fİ 6 teknolojisinde ilk test çalışmaları tamamlandı. Gerçekleştirilen bu testlerin sonucunda sadece 6 milisaniyeden minimum azınlıkta bir gecikme süresi ve 700 Mbps hız elde edildi.

Kullanıcıları için şimdikinden çok daha hızlı bir bağlantı kurma imkanı sunacak olan Wİ–Fİ 6, kapasite konusunda da gelişmeler kaydediyor. Kullanımın yoğun olduğu alanlarda da performansında yaşanan artış ile dikkat çeken bu teknoloji, yaklaşık 10 GB/saniye yüksekliğindeki hızları kapsıyor.

İlk Test Çalışmaları Başarıyla Sonuçlandı!

Bünyesinde Qualcomm, AT & T, LG, INTEL, Ericsson, China Mobile gibi dev isimlerin bulunduğu Wireless Broadband Alliance (WBA) tarafından Wİ-Fİ 6 teknolojisi için gerçekleştirilen deneme çalışmalarında sona gelindi. Konu ile alakalı olarak yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, Wİ-Fİ 6 teknolojisinin endüstriyel alanlarda kullanımı, ciddi ölçüde fayda sağlayabiliyor.

Gerçekleştirilen bu ilk deneme çalışması, Airbus, Rolls Royce ve Boeing gibi önemli kuruluşlar tarafından kullanılmakta olan Mettis Aerospace’de yapıldı. Test mekanının belirlenmesinde pek çok kriter göz önünde bulundurulurken, bunların başında önemli görev ekipmanları yer aldı. Ayrıca fabrikalardaki gürültü ve parazit gibi bağlantıya zorluk çıkarak alanlar da dikkate alındı. Bu nedenle test çalışması için ideal mekanın Mettis Aerospace olduğuna karar verildi.

Wİ-Fİ 6 Teknolojisi 27 Dönümlük Araziye Kuruldu!

Test çalışmaları kapsamında yaklaşık olarak 27 dönümlük bir arazi üzerine Wİ-Fİ 6 teknolojisinin yerleştirildiği bilinmektedir. Makinelerin performansını ölçmek, büyük çaplı dosya aktarımları gerçekleştirmek için Mettis’te IoT ve karma gerçeklik uygulamaları kullanıldı. Sonuç olarak 6 milisaniyeden minimum gecikme ve 700 Mbps hız elde edildi.

Elde edilen bilgilere göre bu yeni teknoloji yalnızca endüstriyel alanlarda kullanılmayacak. Tüketici pazarında da aktif olması ve pazarın geliştirilmesi üzerine daha geniş çaplı tasarlanıyor. ABI Research, minimum düzeyde gecikme yaşanabilecek daha üst seviyelerde uygulama arzının sonucunda, kablosuz tüketici ekipmanlarının yaklaşık 254 milyon civarında satılabileceğini düşünüyor. 

 Öte yandan ekipman imalatçıları ve Telekom operatörleri de geliştirilen bu yeni Wİ-Fİ teknolojisinin 5G’ye yönelim açısından tamamlayıcı bir faktör olduğunu ifade ediyor. Ayrıca birleştirilmiş ağ servislerinin de geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz