TSK, silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) İdlib de savaş bölgesinde sık sık kullanıyor. Aselsan Tarafından geliştirilen KORAL sistemi sayesinde çok fazla sayıda hedef etkisiz hale getirildi. Bugün ise KORAL sayesinde Rus hava savunma sistemi olan 2 tane bölge vuruldu. Peki üretilen KORAL hedefe yakalanmadan nasıl yaklaşa biliyor? İşte Türk yapımı olan KORAL hakkında bilmeniz gerekenler.

SİHA Suriye’nin idlib kentinde oldukça fazla kullanılıyor. Bu hava araçları çok sayıda hedefi vurdu ve hatta bunlardan ikisi ise Rus yapımı hava savunma sistemi oldu. Uzmanlara göre dünyada hava savunma sistemlerini vura bilen teknolojilerin pek örneği yok. Uzmanlar bu noktada ise şu benzetmeyi yaptılar “avcısını vuran av”.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk askerlerine yapılan saldırının ardından karşı güçlere ait 2 hava savunma sisteminin etkisiz hale getirildiğini belirtti. Etkisiz hale getirilen hava araçlarından birisi BUK (SA-17) diğeri de Pantsir S1 (SA-22) olduğunu söyledi. Vurulan hava araçlarının etkisiz hale getirildiği esnada hala radarlarının aktif olduğu gözden kaçmadı. Peki bu nasıl oldu?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk askerlerine yapılmış olan saldırının hemen ardından rejim güçerine ait 2 hava savunma sisteminin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Etkisiz hale getirilen hava savunma araçlarının isimlerinin şunlar olduğunu söyledi BUK (SA-17) diğeri de Pantsir S1 (SA-22) Vurulan hava savunma araçlarının etkisiz hale getirildiği sırada hala radarlarının aktif olduğu gözden kaçmadı. Peki bu nasıl oldu?

Koral’ın Hava savunma sistemlerine görünmeden uçmasına yardımcı olan bir cihazı var. KORAL’ın içindeki bu sistem elektronik karıştırma yaparak radarları kör ediyor.

Köreltme sistemleri ile donaılan C-160-D uçağı da elektronik taarruz platformu olarak kullanılıyor. SİHA’ların içinde bulunan mini akıllı mühimmatlar Roketsan tarafından üretilmiştir. Hedefler bu roketler sayesinde etkisiz hale getiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz