Teknoust sitesi ekibi olarak bu yazımızda sizlere Kripto Para Caiz mi bu konuya diyanet İşleri Başkanlığı ne diyor bunu inceleyeceğiz. Sadece Bizim Diyanet İşleri değil Müslüman finansal kuruluşları bu konuya nasıl bakıyor, ne gibi fetvalar veriyor bunlara da yazımızda yer vereceğiz.

Öncelikle sizlere Diyanet’in konu hakkındaki açıklamalarını verelim. Başından da tahmin edebileceğiniz gibi Diyanet işleri Bitcoin ve türevi kripto paraların caiz olmadığını söyledi.

2018 Yılının başında Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre bitcoin caiz değildir denildi.

kripto para caiz mi
kripto para caiz mi

Günümüzde kullandığımız paranın Dinimizde (İslam) ki tanımına bakalım;

Bir şeye para denebilmesi için döneminde ödeme aracı olarak kullanılması gerekmektedir. Toplum tarafından ödeme aracı olarak kullanılmayan ve benimsenmeyen şeyler para olarak kabul edilemez. Altın, gümüş gibi ezelden beri ödeme aracı olarak kullanılmış metaller para olarak kabul edilebilir. Bunların yanında para olarak değer verdiğimiz kağıtlar, elektronik ortamda kullandığımız veya yüklediklerimiz de para olarak kabul edilir.

 

Bitcoin ve Sanal Paralar Caiz mi?

Diyanetin Açıklaması Aynen Aşağıdaki gibidir.

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Para olarak bildiğimiz, değiş tokuş aracı gibi kullanılan nesnenin üretiminde, dağıtımında ve bir sorun olduğunda muhataplık içerip içermemesi, yani aldatma, dolandırma aracı olarak kullanılıp belirli bir zümreyi zengin edip etmediğine bakılmalıdır.

Son yıllarda gördüğümüz ve oldukça fazla çeşidi bulunan kripto paralardan her birini yukarda verdiğimiz hükümler ile değerlendirmek gerekiyor. ytb

Bu hükümler çerçevesinde baktığımız da arkasında büyük belirsizlikler bulunduran, aldatma ve aldanma riski taşıyan, saadet zinciri benzeri belirli zümrenin zenginleşmesine sebep olan kripto paraların kullanılması caiz değildir

Diyanetin bu açıklamasından sonra bitcoine ve kripto paralara ilgisi olan vatandaşların aklında soru işaretleri oluştu ve daha fazla kaynaktan araştırma yapmaya başladılar.

Bizde sizler için İslami finans kuruluşu olan ve merkezi Endonezya’da bulunan bir şirketin raporlarına ulaştık. 23 Sayfadan oluşan bu raporda dijital, kripto veya sanal paraların caiz olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenmiş.

Raporda görülene göre aslında sanal paraların şeriat kurallarına uygun olup olmadığı konusunda detaylı bir araştırma yapılmış. Uzun zamandır Müslüman aleminin bu konu hakkında soru ve itirazları artınca bunun gibi İslami finans kuruluşları da araştırmalara başlamış. Özellikle bir eşikten geçtiğimiz paranın evrimi diyebileceğimiz bu dönemlerde caiz midir raporları sıkça hazırlanmaya başladı.

İslami bir kuruluş olarak kendini lanse ede mikrofinans şirketi Blossom Finance’a göre sanal para birimleri hükümetler tarafından yasaklanmadığı sürece itibar edilebilir ve kullanılmasında sakınca yoktur.

Bu finans şirketine göre, Müslümanların iş yaparken uyması gereken katı kuralları olmalıdır örneğin; tefecilik yapmamak, haksız kazanç elde etmemek veya faize bulaşmamak gibi.

Şeriatçi Finans Şirketi Müftüsü Muhammed Abu-Bakar raporu hazırlamalarında ki esas etkenin bitcoin ve sanal paralar hakkında oldukça fazla soru gelmeye başlaması olduğunu belirtti.

Bu sözü geçen şirketin Kurucusu Matthew yaptığı bir basın açıklamasında şirketinin hazırladığı rapor hakkında açıklamalarda bulundu. Matthew’e göre sanal paraların helal veya haram olarak adlandırılması için o paranın hangi amaçlar için kullanıldığına bakılması gerekiyor diyor. Yani elinizdeki sanal parayı daha önceden alıp kar ettiyseniz helaldir. Fakat fidye, faizcilik gibi haram olan konularda kullanırsanız bu haramdır açıklaması ile sözünü devam ettiriyor.

Aynı zamanda bitcoinin veya diğer sanal paraların helal olup olmadığına da ülkede yasaklık derecesine bağlı olduğunu da vurguluyor. Eğer bir ülkede sanal paralar yasaklanmışsa ve insanlar hala bunu kullanıyorsa bu kesinlikle harama girer diye ekliyor. Zaten bunu 23 sayfalık Bitcoin ve sanal paralar caiz midir raporlarında açıklamışlar. Yani Bitcoin eğer ülkenizde yasak değilse islami olarak adlandırılabileceğini söylüyor.

Şiketin Müftüsüne göre 3 Düzenleyici kural varmış

  1. Kripto paraların kullanımının yasak olduğu ülkelerde haramdır.
  2. Sanal paralar Yerel hükümetlerin açık açık kabul etmediği fakat seste çıkarmadığı bölgelerde kullanılabilir, Fakat bu hükümetler kişilere sanal paraların risklerinden bahsetmeli ve onları devamlı kontrol altında tutmalıdır.
  3. Yerel hükümetlerin sanal paraları finansal bir varlık olarak tanıdığı ve izin verdiği bölgelerde haram değildir.

Müftü Muhammed’e göre 2. Ve 3. Maddeler kapsamında kalan bölgelerde sanal paralar gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ancak sözlerine ekleme yaparak; Şeriatin temel ilkelerinden biri de kişisel serveti korumaktır bu yüzden gereksiz riskler alarak servetinizi riske atmayın diyor.

Kripto para caiz mi yazımız devam ederken ülkemizin bu 3 kuraldan hangisine girdiğine bir bakalım. Bizim Ülkemize bakacak olursak kripto para kullanımı yasak değil ve herkes dilediği gibi kullanabiliyor. Bu yüzden Ülkemiz bu 3 kuraldan 2. Olana uyuyor diyebiliriz.

Bitcoin ve Altın Arasındaki Fark?

Altını binlerce yıldır değerli kılan özellik nedir? Paslanmaz olması mı, yada parlak olması mı bence bunlarda bir neden sayılır ama en önemlisi az bulunur olması altını daha değerli yaptı ve hala değerine değer katıyor. Evet tahmin edebileceğiniz gibi konuyu burdan bağlayacağım. Bitcoin’in de az sayıda tasarlanmış olması onu değerli yapıyor ve ilerleyen zamanlarda da değerlenecek gibi.

İnsan oğlu belki de bir eşikten geçiyor, bunu bitcoin için söylemiyorum bunu hızla dijitalleşen dünyamız için söylüyorum. Nesnelerin dünyasında altını en baş köşemize koyduk. Peki Dijitalleşen dünyada en baş köşeye koyacağımız dijital para veya sanal para Bitcoin mi olacak. Bunun cevabını ilerleyen yıllarda göreceğiz. Öyle ki çoğu finans profesörü Bitcoin’den bahsederken Sanal Altın Cümlesini kullanmayı ihmal etmiyor.

Sorularınız olursa çekinmeden yorum kısmında sorun elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım..

Diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz..

Bitcoin İle İlgili Kitaplar – Bitcoin Kitap Önerileri

SANAL PARADAN NASIL PARA KAZANILIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz