Sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları, artan döviz ile de büyük miktarda yükselme gösterse de ilk çıktığı zamanda da ucuz olmadığı için ülkemizde pek fazla satın alınmamaktadır. Almak isteyenler ise belli başlı çok satan ve çok kullanılan modelleri inceledikten sonra uygun olanlardan ya da daha iyi deneyimi verenlerden birini seçerek satın alabilir.

Fiyatları dolar üzerinden belirlenen ve binlerce lirayı bulan bu sanal gerçeklik gözlükleri, 400 dolardan başlayıp 3000-4000 dolara kadar uzanan bir fiyat aralığına sahiptir. Bunların yanı sıra 2-3 dolara da elde edilebilecek bir model bulunmaktadır ki bu da karton yapılma bir gözlük maketidir. Pek satmasa da sanal gerçeklik gözlüğüne bu kadar çok para vermek istemeyenlerin tercih etmesi için tasarlanmıştır. Diğer sanal gerçeklik gözlüklerinin sağladığı deneyime yaklaşmayı dahi beceremeyen bu karton maket, Google’a ait ucuz maliyetli bir projedir.

Kaliteli bir sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları açısından pahalı olsa da en az 500-600 dolara mal olur. Ekstra kontrol kolları ve algılayıcı aparatlar da bu maliyete dahildir ve ortalama olarak bu fiyatlar arasında bulunabilecek en kaliteli ve performansa göre uygun sayılabilecek sanal gerçeklik gözlüğünü almaya yetecek maliyettir.

Hologram teknolojisi içeren bir sanal gerçeklik gözlüğü isteniyorsa da en az 3000 dolar gözden çıkarılmalıdır ki bu hologram teknolojisi ile geliştirilmiş olan sanal gerçeklik gözlüğü, içlerinde açık ara farkla en iyi deneyimi sağlayan sanal gerçeklik gözlüğü olarak kabul edilebilir. Bu teknoloji diğerlerinden çok daha pahalı olmakla birlikte en iyi deneyimi de sunan cihazdır. Fiyatlardaki bu pahalılık sebebi ile evlerde yaygın kullanılmayan sanal gerçeklik gözlükleri, oyun salonlarında, çeşitli etkinliklerde ve fuarlarda yaygın şekilde kullanıcılar için sunulmaktadır. Denemek için farklı imkanlara sahip olan sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları, tercih edilmemesinin en büyük sebeplerinden biridir. Kullanım alanının da kısıtlı oluşu sanal gerçeklik gözlüklerine yüksek fiyatlar verilmesi konusunda alıcıları düşündürmektedir. Bu sebeple evlerde de yeni yeni kullanılmaya başlanan ve pek de tercih edilmeyen bu sanal gerçeklik gözlükleri alınmadan önce denenmeli ve nasıl deneyim sundukları da test edilmelidir. Buna göre verilebilecek olan miktara uygun bir gözlük tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz