Sanal gerçeklik gözlükleri, çok farklı marklardan çıkmış farklı modellerden oluşur. Bu markalar birbirinden farklı tasarımları ile kullanıcılara değişik alanlarda farklı imkanlar sağlamaktadır. Bazısı görüntü ve ses açısından çok daha farklı ve gelişmiş imkanlara sahip iken kimisi de algılama ve mekanı kavrama açısından farklı imkanlar sağlamaktadır.
Farklı aparatlar içeren modeller ile algılama imkanları daha gelişmiş hale geliyor, kontrol kolları ile hareketler oldukça kolay şekilde algılanır hale geliyor, oyun içindeki duruşunuz ve ufak vücut hareketleriniz dahi sensörler ile algılanır hale geliyor. Bu da her modelde bulunmayan ya da bazı modellerde daha az gelişmiş şekilde bulunan bir özellik olarak sanal gerçeklik gözlüklerinde bulunuyor.

Bu çeşitler içerisinde en çok vücut hareketlerini algılayan, elde tutmak yerine takma aparatı olan modeller tercih ediliyor. Elde tutma imkanı sağlayan modeller hem yorucu hale geliyor hem de kullanım rahatlığı açısından her oyuncuya aynı imkanı sağlamıyor. Takma aparatı olan sanal gerçeklik gözlükleri kullanım rahatlığı sağlaması açısından da oldukça tercih edilen modeller arasında yerini alıyor.


Sanal gerçeklik gözlüğü çeşitleri de değişiklik gösterebiliyor. Kafa yapısına tamamen oturan modeller de bulunuyor, sadece gözlük gibi takılan modeller de. Bunların içinden kullanılacak olan cihaza uyum sağlayan ve en rahat olanının tercih edilmesinin yanı sıra en iyi deneyimi yaşatacak olanın da seçilmesi önemli. Tüm sanal gerçeklik gözlükleri aynı kaliteli ses deneyimini ya da görüntü deneyimini sağlayamıyor. Durum böyle olunca da sanal gerçeklik gözlüğü almanın ve onca para vermenin hiçbir anlamı kalmıyor. Önemli olan olayları birebir yaşıyormuşçasına görebilmek ve hissedip olayın içinde kaybolabilmek. Gerçek dünyayla olan bağlantı kurulduğu anda kaliteli görüntü ve ses elde edilmediğinde sanal gerçeklik deneyimi tam anlamı ile tadılmamış oluyor ve aynı keyfi yaşatmıyor. Alacakların modelleri denemesi ve rahatlık açısından da kullanım ve deneyim açısından da en iyisini seçmesi sanal gerçeklik gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasında yer alıyor. Sanal gerçeklik gözlüğü çeşitleri arasından iyisini seçmek en akıllıca hareket olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz