Günümüzde son dönemlerde evlerde de kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik gözlükleri ne işe yarar? Oyun sektöründe kullanımı oldukça yaygın olan, etkileri ile kullananları büyüleyen bu teknoloji kullanıcılara gerçeğin kendisiymişçesine bir deneyim sunarken aynı zamanda çeşitli durumlarda kişilerin vereceği tepkileri de ölçe bilmeyi sağlıyor. Bu açıdan gerçeğe oldukça yakın bir deneyim sağlamaya yardımcı olan sanal gerçeklik gözlükleri de özellikle çeşitli fuarlarda kullanıma çıkarılıyor ve kullanıcıların denemesi için olanak sağlanıyor.


Kullanıcılar sanal gerçeklik gözlüğü taktığı zaman öncelikle mekansal anlamda bir değişikliğe uğruyor. Sanal gerçeklik gözlüğünün sağladığı mekan detaylarını gerçek olarak algılamaya başlıyor ve kendini konunun içindeymiş gibi hissetme algısı daha da gelişiyor. Oyunlarda ya da filmlerde olayın ruhuna bürünmeye yarayan asıl şeyin mekanın gerilimini ya da neşesini hissetmeye yarayan görsel sağlayıcıların eksikliği ya da varlığı olduğu fark edildikten sonra bu uygulama geliştirilmeye başlanmıştır.


Farklı kullanıcıların aynı anda aynı ortamda bulunmasına da yarayan türü bulunmaktadır. Bunun sayesinde birçok kullanıcı aynı anda aynı ortamda olan değişiklikleri ve aksiyonu eş zamanlı olarak görebilmekte ve hissedebilmektedir. Bu çoklu deneyim de insanlarda gerçekten o ortamda başka kullanıcılar ile bulunma imkanı sayesinde daha fazla gerçeklik algısı oluşturmaktadır.


Özellikle korku ve aksiyon sırasında hissedilen duyguların yoğunluğu, sanal gerçeklik içindeyken daha da çok hissedilmekte ve bu da verilecek kararlar ile yapılacak eylemleri sanal gerçeklik içindeyken etkilemektedir. Örneğin klasik oyun konsolu ile oynarken bir köpek balığı saldırısından korkmayacak insanlar sanal gerçeklik içinde aynı oyunu oynarken yoğun korku duygusu ile ağlamaya dahi başlamıştır. Bu da duyguların da sanal gerçekliğe dahil olmasına yardımcı olmuştur ve oyuncular için büyük bir dönem, sanal gerçeklik gözlükleri ile açılmıştır.


Su altına dalış, ayda yürüme, buzullarda koşma, çatıdan çatıya atlama, kılıçla savaşma, deneyler yapma, hayvanlar ile konuşma gibi çok farklı deneyimleri yaşamaya yarayan sanal gerçeklik gözlüğünü takan kişiler için oldukça farklı bir dünyanın kapılarını açan bu teknoloji ile gerçekte yapılamayacak olan deneyimlerin de yaşanmasına katkı sağlanmış olunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz