Teknolojinin dünyamıza sunduğu sayısız avantaj bulunmaktadır. Bu avantajların başında işlerimizi kolaylaştırmak ve bizlerin daha rahat bir yaşam sürmesini sağlamak olsa da, artık bu konu aşılmış ve daha rahat bir hayattansa, daha kaliteli bir yaşam söz konusu olmaya başlamıştır. Bundan kastımız, insanların artık her işini cihazlara yaptırma telaşıdır. İnsanlar artık basit bir şekilde yaptıkları ve toplamda 5 dakika ayakta durmalarını gerektiren kahve gibi rutin içecekleri bile makinalara yaptırmaktadır.  

Çamaşır makinası, bulaşık makinası ve elektrikli süpürge gibi cihazlar, ihtiyaç kategorisine dahil olsa ve insanların sağlığını korumak amaçlansa da, artık teknoloji kelimesi akla bu ihtiyaci cihazların hiçbirini getirmemektedir. Teknolojiden kasıt daha çok bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve benzeri cihazlardır. Esasında bu cihazların neredeyse hiçbir modeli ihtiyaç için kullanılmamaktadır. Fakat insanların daha kaliteli ve anlaşılır bir yaşam sürmelerini sağladığı ortadadır. Bunun gibi örnekler çoğaltılıp açıklanabilir, fakat bu yazıdaki amacımız teknolojinin sunacağı fırsatlardan insanların haberdar olmasını sağlamaktır.  

İnsanların ve özellikle büyükşehirlerin en büyük problemi tartışmasız şekilde trafiktir. Trafik sorunu insanların hayatını mahvetmekte ve yetişmeleri gereken yerlere gecikmelerini sağlamaktadır. Bundandır ki, insanlar gidecekleri yere en az 2 saat önce yola çıkarak yetişmeye çalışır. Bell-Nexus tarafından geliştirilen uçan taksiler, trafik sorununu kökten çözecek ve insanların daha az kaza yaparak, daha konforlu bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır.  

Samsung ve Huawei gibi markalar tarafından kısa sürede sunulacak olan katlanabilir akıllı telefonlar, insanların hayatlarını bir hayli kolaylaştıracaktır. İnsanlar artık telefonlarını isterlerse küçük, isterlerse de büyük ekranlarda kullanabileceklerdir.  

Son zamanların popüler cihazlarından biri olan sanal gerçeklik gözlükleri, kısa sürede gerçekliği daha da arttırılmış hale getirilecek ve insanları gerçek bir hayatın içerisinde hissettirecektir. Bu cihazlar Nreal tarafından sunulacak ve muhtemelen çok satacaktır.  

Birçok şirketin üretim aşamasında olduğu, birçok şirketin de çoktan üretim gerçekleştirdiği sürücüsüz arabalar, geleceğin en büyük icatları arasında gelecektir. Bu araçlar için kısa süre içerisinde geliştirilecek teknik, duygu uyumlu sürüş teknolojisi adı altında toplanmıştır. Kişilerin duygularıyla yönetecekleri arabalar, artık bir sürücüye ihtiyaç duymayarak asrın buluşunu gerçekleştirecektir.  

1 Yorum

  1. Teknoloji üzerine yazılarınız için çok teşekkürler.
    Bende günümüz teknolojisine uygun 3D yazıcılar ve kullanımı ile kullanma alanları yanında 3D yazıcılar üzerine teknolojik gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıyorum.
    3D yazıcılar üzerine çalışmalarda bulunmanızı da öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz