Son dönemin popüler video paylaşım uyugulamalarından olan TikTok, gençlerin cep telefonu alışkanlıkları kontrol sağlamak için ebeveynler için tasarlanmış yeni bir “aile güvenliği modu” sunmaya başladı. Ebeveynlerin kendi TikTok hesaplarını çocuklarıyla ilişkilendirmesine izin verecek ve özellikleri uzaktan açıp kapatacak olan yeni mod beğeniyle karşılandı. 

Ailelerin kullanımına sunulan bu özellik, uygunsuz içerikleri filtrelemeye ve mesajlaşmayı kapatmaya olanak sağlayan bir ‘kısıtlı mod’ içeriyor. TikTok’un zaten var olan 13 yaş sınırına rağmen birçok çocuğun uygulamayı kullandığı bilindiğinden böyle bir önlem alındığı söylentiler arasında. İddianın dayanağı ise İngiltere medya düzenleyicisi Ofcom tarafından yapılan yakın tarihli bir ankete göre, TikTok’un 2019’da 12-15 yaş arasındaki çocukların %13’ü tarafından kullanıldığının ortaya çıkmış olması. 

Kendi TikTok hesapları olan veya bu amaçla bir hesap oluşturan ebeveynler, güvenlik ayarları üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmak için hesaplarını çocuklarının hesaplarına bağlayabiliyor. Bunun için yetişkinlerin uygulamayı her iki telefonda da açması, ‘dijital refah‘ ayarlarına gitmesi ve hangi telefonun kendilerine ait olduğunu hangi telefonun da çocuklarına ait olduğunu belirlemeleri gerekiyor. 

Yeni özellik tam olarak ne işe yarıyor? 

Bir telefondan diğerine yapılan QR kodu taraması hesapları bağlıyor ve ebeveynlerin belirli özellikleri kontrol etmesine izin veriyor. Bu sayede anne babalar uygunsuz olabilecek içerikleri filtrelemeyi, bildirimleri ve ekran süresini açıp kapatarak kontrol edebiliyor. Bu güvenlik özelliklerinin aslında bir süredir TikTok platformunda olduğunu, ancak kullanıcının hesabında manuel olarak ayarlanması ve 30 günde bir sıfırlanması gereken bir parolayla kilitlenmesi gerektiğini de ekleyelim. Yani eskiden bu özelliği kullanmak ebeveynler için çok da kolay değildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz