Merhaba Teknoust okuyucusu, bugün sizlere token nedir ve token ile coin arasındaki farkları anlatacağımız eşsiz bir yazı dizisi hazırladık. Kripto para piyasasında en çok duyduğunuz fakat en az bilgi sahibi olduğunuz tokenler ile ilgili bütün soruları cevaplayacağız.

Yazımızda token borsalarını, tokenler ile ilgili detayları en kolay nerede bulabileceğinizi, nereden satın alabileceğinizi her şeyi detayları ile anlatacağız.

Token Nedir?

Bu ismi genellikle ücretsiz dağıtım yapılan kampanyalarda yani airdroplarda veya ICO-IEO dönemlerinde oldukça sık duyarız. Token bir proje tarafından blockchain teknolojisi ile oluşturulur ve elinizde bulunan tokenler ile projenin bütün imkanlarınızdan faydalanmanızı sağlar. Aynı coinlerde olduğu gibi token de bir proje ürünüdür.

Örnek vermek gerekirse; Organik tarım yapan bir şirket uluslararası üyelerini desteklemek için bir proje oluşturuyor ve banka transferleri ile uğraşmamak için blockchain teknolojisi ile Token oluşturuyor. Bu projenin tokenlerini de üyelerine dağıtıyor. Eğer bir borsada satışı varsa kişiler kendilerine gönderilen bu tokenleri borsalarda satarak kendi ülkelerinin parasına çevirebiliyor.

Peki bu tokenlar borsalara ve üyelere nasıl gönderiliyor diye soracak olursanız onu da açıklayalım.

ERC20 veya ERC721 alt yapılı olduğu için bir ethereum Erc20 cüzdanı açılması yeterli olacaktır. Bu cüzdanlarda istediğiniz kadar token biriktirebilir veya transferlerde kullanabilirsiniz.

Bu tokenlar sayesinde ortaya çıkarılan projelerden faydalanabilirsiniz. Tokenler ne kadar çok kullanılırsa projeye o kadar fayda sağlar. Büyük borsalara girme şanları ve değerlenme ihtimali o kadar artar.

Erc-20 ve Erc-721 Token Nedir?

Erc20 ve erc721 ethereum tabanlı olup oluşturulacak yeni tokenler için belirli standartlar sunmaktadır. Öyle ki bu standartlar dünya genelinde oluşturulan tüm tokenlerin aynı kalitede ve scam projelerden uzak tutulmasını amaçlar. Token üretmek isteyen kişiler bu standartları örnek alarak oluşturur bir nevi token rehberi diyebiliriz.

Şirketlerin en fazla kullandığı altyapı tabi ki ethereum tabanıdır.

Erc-20 ve erc-721 ikiside ethereum block zincirinde oluşturulmuş olsa da ikisi de birbirinden ayrılır. Erc20 tabanlı tokenler birbiri ile değiş tokuş (swap) yapılabilirken Erc-721 tabanlılar benzersizdir değitirilemezler.

Token Swap Nedir ?

Konu hakkında en çok merak edilen ise swap konusudur. Kısaca açıklamak gerekirse projenin yeni bir block zincir tabanına taşınması demektir. Yani Ethereum tabanında oluşturulan tokenlar şirketlerin kendi algoritmasına geçmesine token swap denir.

Genellikle bu swap yapılmadan önce Token borsalarda satışa çıkarılır ve herkesin borsaya çekmesi istenir. Borsa haberleri hızlı yayıldığı için proje yatırımcılarının daha hızlı haberi olması sağlanır. ETH cüzdanında iken swap yapılırsa tokenleri aktaramayan yatırımcıların parası çöp olmuş demektir.

token swap nedir
token swap nedir

Bazı borsalar belirli bir komisyon karşılığında swap işlemini otomatik olarak yapıyor ve kullanıcılar herhangi bir işlem yapmadan Token swap işlemini tamamlamış oluyorlar.

Coin ile Token Arasındaki Fark Nedir?

Token yukarıda anlattığımız gibi bir coinin alt yapısını kullanarak oluşturulmuş ve varlığını bu şekilde sürdüren bir teknolojidir. Eğer kendi alt yapısını kurar ve oraya geçiş yaparsa o zaman ona coin diyebiliriz. Bahsettiğimiz gibi çoğu token Eth alt yapısında oluşturulmaktadır.

Örnek vererek açıklamak gerekirse; Token bir sinema bileti olsun. Bu bilet ile sadece sinemaya gidebilirsiniz başka bir yerde kullanamazsınız. Borsalarda al sat için kullandığımız TETHER ve USDT de bir tokendir.

 

Coin ise kendi alt yapısı olan, kendi blok zinciri üzerinde transfer edilen varlıklara denir. Bu bir paradır ve bununla istediğiniz çoğu şeyi satın alabilirsiniz.

ICO Nedir? ICO Süreci Nasıl İşler?

Ico bir proje için fon oluşturulma aşamasıdır. Projenin, borsalara çıkmadan önce kendi sitesinde tokenleri satışa çıkarmasıdır. Özellikle projeyi dünyaca ünlü bir kurum veya şirket oluşturmuşsa ICO aşamasında o tokenleri almak o kadar zorlaşır.

Ico aşaması birkaç haftaya veya güne yayılabilir. Bu konuya da bir örnek vererek açıklayalım daha iyi anlayacaksınız.

Örneğin: Facebook bir coin çıkartıyor ve bunu düm dünyaya bir toplantı ile duyuruyor. Ico aşamasında satış yapılacağı belirtiliyor. Toplam tokenlerin yüzde 50 gibi bir kısmını Ico da satacağını söylüyorlar. Bu tür projeler genellikle kendi sitelerinde yapılır. Siteye üye olarak Bitcoin yada Ethereum göndererek Ico satış saatini beklersiniz.

 1. Gün Yüzde 20 Token adedi 0.25$ satılacaktır
 2. Gün Yüzde 15 Token adedi 0.30$ ‘dan satılacaktır.
 3. Gün Yüzde 10 Token adedi 0.40$ ‘dan satılacaktır.
 4. Gün Yüzde 5 Token adesi 0.55$ ‘dan satılacaktır.

Aynı bu yukarda yazdığım gibi gerçekleşen ICO süreci ilk alımlarda bile kar yapmanızı ve ucuza satın almanızı sağlar. Facebook gibi bir devin projesine katılmak bile büyük bir olayken tokenlerini satın alabilmek büyük bir ayrıcalık sayılacaktır.

Bu yüzden bazı ICO süreçleri oldukça heyecanlı ve kıyasıya mücadele ile geçer.

Satın aldığınız tokenler projenin sitesinde ki hesabınızda durur ve borsalarda satışa sunulduğu zaman transfer ederek satabilirsiniz.

Token Nedir konulu yazıma devam ederken sizlere dolandırıldığım bir ico sürecinden bahsetmek istiyorum. Lütfen dikkatle okuyun.

ICO Dolandırıcılığı Nedir?

ÖNEMLİ UYARI: Bu konuda sizlere kendi deneyimimi anlatmak isterim. Büyük para kaybettiğim bir ico sürecinden bahsedeceğim. 2018 Yılının başlarında boğa sezonunda büyük karlar etmiş biriydim. Yeni projeler arıyor yeni yatırımlar kovalıyordum.

Bir gün Youtube da rastgele bir video ya denk geldim ve izledim. Türk yatırımcı tarafından çekilen bu video bir coinin ICO sürecinden bahsediyordu. Oldukça fazla izlenen bu video zamanla fenomen oldu ve bu tokene ilgi gün geçtikçe arttı. Bende siteye kaydolarak 7 Ethereum gönderdim o zamanlar 1 Ethereum 900 dolardı. Siteye üye olduktan sonra akşam 20:00 da ICO satışı başladı ve nerdeyse hiç alamamıştım o kadar talep vardı anlayacağınız. Tabi ikinci gün satışlarına kaldık ve daha pahalı bir fiyattan alacaktım. Biraz daha ETH gönderdim ve akşam elimde ki tüm eth’ler ile satın aldım. Evet hepsine.

Aradan zaman geçti site içinde satışlar başladı isteyen alıyor isteyen satıyordu. Ethereum ve Bitcoin paritelerinden al sat yapma imkanı vardı. 1 Hafta sonra benim 0.40$ a aldığım tokenler 3 Dolara kadar yükseldi ve satmadım. Fakat inanılmaz bir satış vardı birileri satarken ICO sürecinde alamayıp içerde bakiyesi bulunanlar durmadan alıyordu.

Sabah uyandığımızda nerdeyse tüm kar erimiş üstüne üstlük zarar bile etmiştik. Token Projesini Yürüten takım kaçmıştı! Meğer gece satanlar ekiptekilermiş. Ellerinde ne kadar token varsa eritmişler ve insanları dolandırıp kaçmışlardır.

Bu uyarım aklınızda bulunsun. ICO süreci oldukça sancılı bir süreçtir. Ne olacağını bilemeyeceğiniz bir durumdur. Bu tür satışlardan uzak durmaya çalışın.

Token Nereden Alınır?

Peki beğendiğimiz projeler olursa biz bu tokenleri nereden alacağız diye soranlar için cevaplayalım.

Yukarda bahsettiğim gibi borsaya çıkmadan ICO sürecinde alınabilir. Borsaya çıktığında yine rahatlıkla alabilirsiniz. Bir token almadan önce sizlere detaylı bir araştırma nasıl yapılır ondan bahsedeyim.

Coinmarketcap sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sitede piyasada olan çoğu coini ve tokeni görebilirsiniz. Bu sitenin bize sağladığı kolaylıkları aşağıda sıralayalım;

 1. Coin veya Token hangi borsada satılıyor.
 2. 24 Saatlik hacmi ne kadar?
 3. Piyasa değeri ne kadar?
 4. Piyasaya çıktığından bu düne en yüksek ve en düşük seviyeleri nedir?
 5. Token veya Coinin sirkülasyonda olan sayısı ne kadar?
 6. Toplam token miktarı nekadar?
 7. Resmi İnternet sitesi hangisi?

Gibi bir çok soruya bu siteden cevap bulabilirsiniz.

Token nedir yazımında sonuna geldik. Soru sormak isterseniz yorumda belirtebilirsiniz.

Diğer Yazılarımı da aşağıda belirttim okumayı unutmayın.

Airdrop Bitcoin İkilisi Hakkında Detaylar 2020

En İyi Kripto Para Tüyoları 2020

SANAL PARADAN NASIL PARA KAZANILIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz