Ubuntu Touch‘ı geliştiren UBports, Unity8 mobil işletim sisteminin kullanıcı arayüzü ismi, oyun motoru Unity ile karşılaştırılması için “Lomiri” olarak değiştirildi.

Linux tabanlı mobil işletim sistemleri piyasası sadece Android sistemlerden ibaret değil. UBports akıllı telefonlar için Ubuntu tabanlı olan işletim sistemi Ubuntu Touch’ı değiştirerek piyasada yer edinmeye çalışıyor. Ubuntu Touch, bir çok platform desteği ile yavaş ilerlemesine rağmen kararlı ve emin adımlar ile popülerlik kazanıyor.

Unity8, Canonical’ın Unity Desktop ortamına dayanan kullanıcı arayüzü. Canonical Ubuntu Touch projesini artık desteklemiyor. Ubuntu Touch bu sebeple UBports desteği ile geliştiriliyor. Unity8, telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve masa üstü vb platformlara yüklene biliyor.

UBPorts geliştirici ekibi, arayüzünün adı “Unity8” olan işletim sisteminin adını değiştirdi ve popüler oyun motoru olan Unity ile karşılaştırmaması için ‘Lomiri‘ olarak değiştirdiğini açıkladı.

Unity8’in Lomiri olarak isminin değiştirilmesine rağmen Ubuntu Touch kullanıcıların güncelleme yapmasına gerek yok, Yalnızca isim değişikliği yapıldığı için işletim sisteminde değişim olmadı. Lakin Ubuntu Touch için uygulama geliştiricileri bir kaç değişiklik göre bilirler. Bu sebeple yeni API güncellemesi gerekli olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz