WAbetaInfo, geçtiğimiz günlerde whatsapp uygulamasının 2020 yılında Windows Phone ve IOS 8’e verdiği desteği keseceğine dair açıklamalar yaptı. Buna göre Whatsapp, 1 Şubat tarihine kadar İphone kullanıcılarına, Windows Phone kullancılarına ise 1 ocak tarihine kadar destek verecek. 

Dünyanın en büyük ve en popüler mesajlaşma uygulaması olan whatsapp dünyada yüz milyonlarca kişiye hitap ediyor. Genelde Whatsapp ile ilgili hep yenilik haberleri paylaşılsa da bu yazıda tüm kullanıcıları etkileyen önemli bir karardan bahsediyor olacağız. Aslında Windows Phone kullancılarının uygulama desteğinin kesileceğine dair ilk belirtiler çok daha önce ortaya çıkmıştı. Desteğin kaldırılacağı uygulamalara şimdi de whatsapp eklenmiş oldu. Bu karardan IOS 8 kullancıları oldukça olumsuz etkilenecek. 

WABETAINFO’nun yapmış olduğu açıklamalara bakacak olursak, 1 Ocak 2020’de, whatsapp uygulamasının windows phone cihazlardan kalkacağını ve çalışmayacağını görüyoruz. 1 Şubat 2020 tarihinde ise IOS 8’i kullananlar, whatsapp’ı kullanmaya devam edecek ancak hesaplarını yeniden doğrulayamayacaklar. Yani IOS 8’den whatsapp hesaplarına erişim artık pek mümkün görünmüyor. 

Windows phone kullanımının aşırı düşmesi nedeniyle böyle bir karar alan Whatsapp, bu karar ile çok fazla kişiyi etkilemeyeceğini söylüyor. Buna göre kullanıcılar hesaplarına erişebilecek ancak doğrulayamayacak. Her ne kadar IOS 8 ve Windows Phone kullanıcı sayısı çok düşük de olsa kullancıların nasıl bir tepki vereceği büyük bir merakla bekleniyor. 

Iphone telefonlarından çekilen desteğin yanı sıra Whatsapp Facebook ile bağlantılı yeni bir açıklama da bulundu. Hem Whatsapp hem de Facebook kullananlar her ikisinden ayrı ayrı durum, story atma derdinden kurtulmuş olacak. Yani diğer bir deyişle tek bir tuşla hem Whatsapp üzerinden hem de Facebook üzerinden durum atılabilecek. Henüz her ülke de kullanıma sunulmayan bu özellik şu an için Hindistan da mevcut durumda. Kendi web sitesinden ekran görüntüleri paylaşan Facebook ayrıca bir de test uyguladı. Tüm bunlar ile kullanıcıların ilgi ve beğenisini toplamayı başardı ve ilerleyen zamanlar da bu özelliğin resmi olarak tüm ülkeler de kullanılacağını açıkladı. Özellik şu an beta aşamasındadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz